Sztuka w terenie

Sztuka w terenie. Rezydencje artystyczne w szkole
projekt realizowany w 2016 roku

Projekt „Sztuka w terenie. Rezydencje artystyczne w szkołach” to pomysł na wymianę twórczą pomiędzy artystami (fotograficy, twórcy teatru, filmowcy, performerzy) a uczniami i lokalną społecznością.

4 szkoły przyjmą do siebie artystów na trzy wizyty studyjne, podczas których twórcy odsłonią tajniki swojego warsztatu, wesprą uczniów w ich działaniach artystycznych a jednocześnie zaoferują swoje dzieło – pracę "site specific" zainspirowaną lokalnością. Uczniowie staną się przewodnikami dla młodych artystów po swojej miejscowości odkrywając przed nimi specyfikę miejsca. W efekcie powstaną prace artystyczne inspirowane lokalnością przygotowane przez artystów profesjonalistów i uczniów amatorów. Zostaną one wspólnie zaprezentowane w społeczności lokalnej (wystawy, przedstawienia, działania w przestrzeni publicznej), jak również podczas ogólnopolskiego spotkania w Warszawie - Art Camp.

 

Szkoły uczestniczące w projekcie:

Artyści

Michał Kaczor

Prowadzi autorski projekt „Muzyczne podróże”, podczas którego popularyzuje etniczne instrumenty z Bliskiego Wschodu, prowadzi warsztaty muzyczne i audycje radiowe. W muzycznych podróżach dotarł do mistrzów gry na lutni arabskiej i tureckiej, którzy wzięli go pod swoje skrzydła i uczyli technik gry na tych instrumentach. Pracował w jordańskich obozach dla syryjskich uchodźców i pośród nich, szukał pieśni w starożytnym języku aramejskim. Prowadzi wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem. Jest pasjonatem i kolekcjonerem płyt winylowych.      

Zobaczcie TUTAJ jak wyglądały Mikołajki Michała Kaczora przy dźwiękach przeboju "Miasto ciasto"- utworu, który powstał podczas warsztatów muzycznych.

Historię powstania przeboju "Miasto ciasto" możecie zobaczyć TUTAJ

Radosław Bułtowicz

Artysta plastyk, fotograf, twórca interdyscyplinarny. Od 2010 roku wykładowca specjalności: fotografia w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania oraz wykładowca Kolegium Sztuk Pięknych UMCS.  Pracował na rzecz osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niewidomych: zrealizował film o codziennym życiu osoby niewidzącej, a także o psie przewodniku. Działał na rzecz amatorskiego ruchu artystycznego: wakacyjny Warsztat Działań Twórczych „Paradizo” w Werbkowicach.  

Diaporama Radka Bułtowicza "Ślad Sikonionki" powstała w ramach rezydencji artystycznej w Mucharzu. Radek Bułtowicz udał się na poszukiwania śladem czarownicy i odnalazł etnograficzne ślady potwierdzające obiegowe historie. Muzyka do diaporamy została wykorzystana za zgodą Orkiestry Świętego Mikołaja. Zobaczcie TUTAJ

Obejrzyjcie film "Zaginął pterodaktyl" uczniów Gimnazjum w Mucharzu: TUTAJ.

Dowiedzcie się więcej o wydarzeniu, w którym uczestniczył Radosław Bułtowicz TUTAJ

Sara Celler Jezierska

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podzieliła się z uczniami wiedzą i doświadczeniem teatralnym, a także konsultowała się ze zanjomymi artystami: Anną Stelą- aktorką, kompozytorką, wokalistką i Adamem Zapałą- operatorem filmowym, a także Dorotą Kowalkowską- koordynatorką warsztatów teoretyczno-dziennikarskich.

Zobaczcie TUTAJ i TUTAJ teatralny projekt "Kosmos miłości" opowiadający o miłości przezywanej przez dziadków uczniów z Radłowa.

Jacek Papis

Jako pedagog teatralny, pracował w latach 2001-2006 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, gdzie prowadził warsztaty teatralne z młodzieżą. Ponadto zrealizował spektakle młodzieżowe w Teatrze Staromiejskim w Warszawie (wszystkie w języku hiszpańskim).  Prowadził też warsztaty z Berlińską Szkołą Teatralną - Reduta Berlin. Jest reżyserem wielu spektakli, wystawianych w kraju i zagranicą. 

Najnowszy filmik- "My z Równego" Jacka Papisa oraz uczniów Gimnazjum im. Marii i Michała Krukierków w Równem zrealizowany w ramach programu CEO "Sztuka w terenie. Rezydencje artystyczne w szkole". Zobaczcie TUTAJ

Przeczytajcie TUTAJ  i TUTAJ o wydarzeniu, w którym uczestniczył Jacek Papis.