Rezydencja artystyczna w Równem

Rezydencja artystyczna w ZSP Równem

 

            23 gimnazjalistów z ZSP w Równem im. Marii i Michała rozpoczęło właśnie realizację nowego projektu artystycznego, do którego zaproszeni zostaliśmy przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu  „Sztuka w terenie. Rezydencje artystyczne w szkole.” Chęć udziału w projekcie zgłosiło 3 uczniów klasy I gimnazjum, 9 z klasy II oraz aż 11 z klasy III, których nie zraziła nawet myśl, że projekt swój finał będzie miał jesienią, kiedy oni będą już absolwentami naszej szkoły.

            Nasze działania rozpoczęliśmy tak naprawdę już 22 maja w Warszawie, kiedy byliśmy na wycieczce edukacyjnej. To właśnie wtedy po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać się z Jackiem Papisem – artystą, który zgodził się z nami współpracować. Jacek – jest z wykształcenia reżyserem, pracował także jako pedagog teatralny. Spotkanie na Mokotowie było bardzo sympatyczne, gdyż pozwoliło nam się lepiej poznać, porozmawiać opowiedzieć o swoich pasjach, zainteresowaniach i oczekiwaniach.

            Natomiast w środę 1 czerwca 2016 r. Jacek Papis zawitał w progach naszej szkoły. Cykl spotkań rozpoczęliśmy udziałem Jacka w próbie spektaklu „Muminkowy Teatr”, nad którym obecnie pracujemy. W czwartek 2 czerwca młodzież uczestniczyła w czterogodzinnych warsztatach prowadzonych przez naszego gościa, a w piątek wszyscy udaliśmy się do Dukli i na Górę Cergową, aby wspólnie poopowiadać o naszym regionie. Będąc w malowniczym otoczeniu przy „Złotej Studni” położonej u podnóża „Cergowskiej”, młodzież opowiadała Jackowi i sobie nawzajem niezwykłe historie własnych rodzin. Tak zrodził się pomysł, by nasz projekt dotyczył właśnie naszych rodzimych historii. Wyprawa na Górę Cergową, okazała się niezwykle udana, nie tylko pod względem edukacyjnym, ale także pod względem integracyjnym. Nikomu nie przeszkadzało nawet błoto, które powodowało, że co kilka kroków ktoś miał bliskie spotkanie z ziemią ☺ Kolejne spotkanie z naszym artystą zaplanowaliśmy na sam koniec roku szkolnego, czyli na dni 23-25 czerwca 2016 r. i już nie możemy się doczekać. Postanowiliśmy także stworzyć grupę na jednym z portali społecznościowych, gdzie będziemy umieszczać wszelkie informacje przydatne podczas realizacji projektu.

            Warto dodać, że ideą naszych działań jest to, aby powstały dwa dzieła sztuki – jedno autorstwa uczniów, drugie autorstwa Jacka Papisa – zainspirowane naszymi opowieściami i naszym regionem. Uroczyste podsumowanie projektu wraz z prezentacją efektów naszej pracy nastąpi jesienią – najpierw w Równem, później w Warszawie podczas Art Campu – czyli spotkania z udziałem nauczycieli, edukatorów, animatorów kultury, artystów i uczniów.

Koordynatorki projektu:

Aneta Cyran, Beata Bek