Sztuka zaangażowania - czas start

„Sztuka zaangażowania” to program rezydencji artystycznych w szkołach w małych miejscowościach.

Sztuka umożliwia poruszanie tematów trudnych czy kontrowersyjnych we wrażliwy społecznie sposób, pozwala na unikniecie dosłowności, prowokuje refleksję. Artysta społeczny to postać graniczna, umożliwiająca mediacje między różnymi grupami ludzkimi. Dzięki temu jego obecność może sprowokować zmianę. Jego spojrzenie z zewnątrz wydobywa na światło dzienne to, co dla nas często przezroczyste, na co bezrefleksyjnie się zgadzamy. Artysta pomaga nam dostrzec wartości w naszej kulturze ważne, niedoceniane. Ale pokazuje nam tez to nad czym warto pracować, co warto zmienić.

Dlatego właśnie zapraszamy artystów do szkół.

W małych miejscowościach życie toczy się poza centralnymi instytucjami kultury, muzeami, teatrami i galeriami. Mieszkańcy tworzą swoją własną kulturę, instytucje i zwyczaje. Często są to sprawy lokalne, prywatne, nienagłośnione w mediach, nieznane szerokiej publiczności. Nie oznacza to jednak, że nie są wartościowe, interesujące czy twórcze. Kłopoty małych miejscowości są inne niż dużych miast, a ludzie tam mieszkający żyją innymi sprawami. Nie warto przykładać do nich miejskich kategorii, „ukulturalniać”, pokazywać czym jest prawdziwa sztuka wysoka. Warto jednak uruchamiać krytyczny namysł nad lokalnością, potrzebami społeczności, własną sytuacją. A w tym pomaga sztuka zaangażowana społecznie.

Dlatego właśnie zapraszamy szkoły do przyjęcia artystów na rezydencje.

W „Sztuce zaangażowania” uczniowie przy wsparciu artysty rezydenta zrealizują artystyczne działania w przestrzeni publicznej prowokując zmianę społeczną w swoim otoczeniu. Zrealizują instalacje, performance, happeningi, land art., murale, pomniki, a potem zaprezentują je sąsiadom podczas lokalnych finałów.

Oprócz dzieł sztuki powstanie też fotokast – materiał dokumentujący działania w ramach projektu oraz materiały pomocnicze dla nauczycieli wspierające ich w realizacji podobnych działań interwencyjnych z wykorzystaniem narzędzi artystycznych.

Poznajcie szkoły i artystów biorących udział w programie rezydencji artystycznych w szkołach "Sztuka zaangażowania" w 2017 roku. Miejsca rezydencji zaznaczone są symbolem kotwicy, artystki i artyści - palety malarskiej. Współpracujące ze sobą pary zaznaczone są tym samym kolorem.