Sztuka się angażować! „Cegła Fest” w Luborzycy

W trakcie projektu współpracowałem z Sylwią Czubałą – artystką z Poznania, która dwukrotnie przyjechała do naszej szkoły na warsztaty z uczniami.

Pierwsza wizyta miała charakter przede wszystkim zapoznawczy. Od samego początku Sylwia zarażała mnie swoim zaangażowaniem, otwartością i pozytywną energią:) Przeprowadziła wiele rozmów, m.in. z przewodniczącą Rady Gminy, miejscowymi historykami, dyrektorką domu kultury, przedstawicielami małego biznesu oraz przypadkowo spotkanymi mieszkańcami gminy.

Wszyscy okazali się otwarci i pomocni, co nie pozostało niezauważone przez naszego gościa:) Celem tych spotkań było poznanie specyfiki gminy. Sylwia była zafascynowana odkrywaniem lokalnej historii, w tym śmierci księdza w czasie II wojny światowej, czy jeszcze nieopracowanych żydowskich korzeni właściciela karczmy w Kocmyrzowie. Przypominało to trochę odnajdywanie i układanie fragmentów puzzli: zakurzonych, porzuconych i nie zawsze do siebie pasujących.

Najważniejszym punktem wizyty było spotkanie z grupą uczniów, którzy uczestniczyli w niezwykłych, dwudniowych warsztatach. Efektem pracy było wspólne poznanie się, zdiagnozowanie problemów ważnych z punktu widzenia uczniów, znalezienia potencjalnych miejsc na finał projektu i przygotowanie drugiej wizyty artystki. Zdecydowaliśmy, że tematem, którym chcemy się zająć są granice; zarówno terytorialne, jak i te, funkcjonujące w umysłach i dzielące nas na co dzień. W trakcie jednego ze spotkań padł pomysł, żeby zrobić graffiti na znajdującym się przed szkołą murku. Uczniowie byli bardzo wkręceni w projekt, o czym świadczą przykładowe wypowiedzi Asi: „Uważam, że warsztaty zorganizowane w naszej szkole były fajne. Udało nam się dowiedzieć czegoś o sobie nawzajem i o miejscach, które nas otaczają. Na zajęciach panowała bardzo przyjemna i miła atmosfera”, czy Moniki: "Warsztaty były super! Dużo z nich wyniosłam. Bardzo lubię takiego rodzaju zajęcia:)”.

Kolejny pobyt artystki odbył się pod koniec października. skoncentrowany był wokół działań, przygotowujących wielki finał. Uczniowie pod okiem dwóch Sylwii (projektem zajmowała się także opiekunka samorządu uczniowskiego i wuefistka, Sylwia Kuźniar) przygotowywali się do finału, który odbył się pod koniec tygodnia w sobotę.

Uczniowie przygotowywali projekty napisów na muralu i podzieli zadania pomiędzy sobą. Zostały także przygotowane tabliczki z nazwami ulic, które miały być wymyślane i zapisywane przez uczestników sobotniego finału. Następnie uczniowie przystąpili do malowania graffiti z wybranymi przez siebie potrzebami: „szacunku”, „bliskości”, „zrozumienia”, „miłości”, „wolności”, „braterstwa”, „domu”… oraz przygotowania zaproszeń na festiwal uliczny „Cegła Fest”, który miał się odbyć w miejscowej pizzerii.

Przed finałem dowiedzieliśmy się, że dzięki zaangażowaniu radnej gminy,  Katarzyny Koneweckiej – Hołój,  projektem zainteresowała się ekipa telewizji Polsat, która postanowiła nakręcić materiał o naszym udziale w projekcie.

]

Na finał, który odbył się w sobotę chcieliśmy zaprosić jak największą grupę mieszkańców gminy. W tym celu przeprowadziliśmy działania promujące nasz festiwal.

W czasie wielkiego finału odbyło się uroczyste prezentacja filmiki nakręconego przez Alana, koncert akordeonowy Kuby, dyskoteka i przede wszystkim – otwarcie muralu! Na finale pojawili się uczniowie szkoły, dyrektorka klas gimnazjalnych, Jolanta Wątorczyk,  mieszkańcy gminy oraz rodzice. Na nasz festiwal przyjechała także ekipa telewizji TVP Kraków, która przygotowała materiał na temat „Muru pojednania” do wieczornych wiadomości regionalnych.

https://krakow.tvp.pl/34603163/w-luborzycy-powstal-mur-pojednania

Projekt, który przeprowadziliśmy w czasie tych intensywnych tygodni okazał się wielkim sukcesem i odbił się szerokim echem w lokalnym środowisku. Pozostał wyjątkowy mur, który – mam nadzieję – zamiast dzielić, zacznie łączyć. Projekt ten byłby niemożliwy bez fantastycznych uczniów klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Luborzycy, wielkiego wsparcia ze strony ekipy CEO, Mai Dobiasz-Krysiak i Kasi Grubek, Sylwii Kuźniar, która opiekowała się uczniami w czasie trwania projektu i przede wszystkim Sylwii Czubały, która wykonała fantastyczną robotę! Wielkie dzięki!

Rafał Opulski