Jak zrobić film?

W ramach programu Filmoteka Szkolna powstało 6 odcinków programu telewizyjnego "Jak zrobić film". Program został zrealizowany w trakcie warsztatów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", w ramach których grupa młodzieży przez 6 dni biegała z kamerami po Piszu - mazurskiej miejscowości, pracując pod okiem reżysera Pawła Łozińskiego nad remakiem "Gadających głów" Krzysztofa Kieślowskiego. "Jak zrobić film " - to materiał, w którym pokazane zostały najważniejsze etapy pracy nad filmem i poruszone problemy, na które natrafi każdy młody reżyser. Warto pokazać go młodzieży! 

Samodzielne tworzenie filmu uczy wyrażania siebie i komunikacji z innymi, może być pretekstem do podejmowania ważnych rozmów. Udowodnił to projekt "Jak zrobić film", w ramach którego grupa uczniów pod bacznym okiem Pawła Łozińskiego napisała scenariusz, zrobiła zdjęcia i zmontowała film dokumentalny - remake "Gadających głów" Krzysztofa Kieślowskiego.

Wnioski płynące z "Jak zrobić film" są jasne. Po pierwsze, w szkolnej praktyce warto zaczynać od krótkich i prostych form. Próba naśladowania kina hollywoodzkiego wymaga dobrego warsztatu aktorskiego i wysokiego poziomu umiejętności technicznych. Po drugie, do przygotowania filmu nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Niektóre bardzo ciekawe filmy zostały zrobione przy użyciu prostych kamer. Po trzecie, znajomość procesu powstawania filmu umożliwia wiarygodne przedstawienie historii, nastroju i myśli.

Kręcenie filmu to zajęcie grupowe, mogące dać poczucie wspólnoty i zachętę do zdobycia określonego celu. Co jednak liczy się przede wszystkim, to sam proces, podczas którego wyzwala się kreatywność. Pracując nad filmem młodzież zdobywa konkretne umiejętności praktyczne i interpersonalne, zyskuje pewność siebie opartą o wymierne osiągnięcia.

 

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich odcinków "Jak zrobić film"!

Scenariusz - odc.1   

 

Kamera i mikrofon - odc.2   

 

Dokumentacja - odc.3

 

Zdjęcia - odc. 4

 

Montaż - odc. 5

 

Premiera - odc. 6

Projekt powstał w trakcie warsztatów organizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".

Projekt "Jak zrobić film" promuje Filmotekę Szkolną zachęcając uczniów do oglądania filmów z pakietu i realizacji własnych etiud filmowych.