Głośno o Szeleście

 

Na przestrzeni kilku miesięcy  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli poznawali bliżej postać swojego patrona. Pewnie nie raz spotkałeś się z sytuacją, kiedy zapytałeś swojego znajomego kim był jego patron, a odpowiedź ograniczała się do samego nazwiska. Mali uczniowie zdecydowali się nie być obojętnymi i dowiedzieć się znacznie więcej.

Celem podjętego przez nich zadania było zaangażowanie  w projekt „Głośno o Szeleście” jak największej liczby uczniów. Nie zawsze jest to takie łatwe, bo jak wiadomo niezależnie od sytuacji znajdzie się ktoś, kto kręci nosem i z niesmakiem podejmuje się zbiorowych prac, które mają przynieść sprecyzowany efekt. Jednak udało się. Pojawił się pomysł stworzenia malowanki dla klas I-III dotyczącej życia i działalności patrona- „Jakub Szelest jak malowany”. Malowanka pozwoliła określić  jaka rola życiowa patrona wzbudza wśród dzieci największe zainteresowanie. Wygrał: strażak, żołnierz, nauczyciel, ogrodnik, sadownik i zielarz.

W projekt został zaangażowany także jeden z rodziców, który na prośbę grona pedagogicznego stworzył karty do malowanki. Miało to na celu zachęcić dzieci do aktywnego uczestnictwa w projekcie, poprzez stworzenie własnej kartki do malowanki.

Dodatkowo podczas zajęć w szkolnej bibliotece dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, jak wyglądają okoliczności jej wydania. Wszystko po to, aby miały pełniejszy obraz sytuacji, wiedziały jak proces musi zajść, aby na półkach dookoła nich stały książki gotowe do czytania.

Uczniowie zostali także zaangażowani w projektowanie okładki malowanki,  jako twórcy podpisywali się nazwiskami, a na koniec drukowali karty swojej malowanki i składali je w jedną książeczkę.

Tym sposobem realizatorzy projektu chcieli uczcić pamięć po Jakubie Szeleście, złożyć hołd nauczycielowi o wielkim sercu.

Co najważniejsze projekt włączył do działania dzieci, które z zaciekawieniem odkrywały postać swojego patrona i przy okazji miały okazję wykazać się swoimi umiejętnościami plastycznymi. Jest to kolejny projekt, który pokazuje, że można uczyć się i bawić jednocześnie.