FINAŁ W PAŃSTWIE BROŻKA

Działanie finałowe w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 6 na Woli było dla mnie symbolicznym przejściem na drugą stronę lustra. Po dwóch wcześniejszych pobytach warsztatowo - poznawczych oraz zamieszkaniu w ośrodku dotarliśmy do podsumowania. Państwo Brożka, czyli hasło nadane przez mieszkańców, odczarowujące nazwę MOS lub “poprawczak” wyzwoliło większą wolność wypowiedzi, kreatywność i możliwość tworzenia. Od nowa powstała struktura wspólnoty. 

Działania finałowe zaplanowaliśmy na kilka etapów, aby zaangażowania jak największej ilości mieszkańców ośrodka oraz próby prezentacji Państwa Brożka sąsiadom. Istotna była oprawa wizualna nowego państwa, spisanie konstytucji oraz rap państwowy. Młodzież podzielona na zespoły, tworzyła konkretne filary finału, tj. prezentacja państwa, oprowadzanie po państwie z przewodnikiem, konkurs graffiti, działania z grupą przedszkolną, organizacja ruchem, organizacja poczęstunku i ustawienie uczniów szkoły do zdjęcia z nieba wykonanego dronem.

Wspólne planowanie, komunikacja, podejmowanie decyzji oraz samoorganizacja była wyzwaniem dla każdego obywatela. Wszystkie podjęte działania miały na celu większą integrację podczas wspólnego tworzenia oraz zżycia grupy, co w tym wypadku udało się w pełni. Na tym etapie jedynie sąsiedzka frekwencja nie dopisała, jednak kropla drąży skałę i wierzę, że następnym razem Państwo Brożka przyciągnie ciekawskich sąsiadów swoimi kolejnymi świętami. 

Uważam, że grupa młodzieży regularnie współpracująca z Renatą Kęsik jest swoistym kolektywem używającym różnych języków sztuki współczesnej, gotowym do działania i świadomym swoich talentów. Życzę Państwu kolejnych eksperymentów i prób podejmowania przemian w systemach w których przyszło nam być, a sztuka morze stać się wytrychem rzeczywistości. Liczę na to, że rezydencje artystyczne w MOS-ach i MOW-ach będą kontynuowane i przyniosą jeszcze więcej nowych pomysłów, wpływów i wymian, co zaowocuje w przyszłości w stałe współprace instytucji edukacyjnych z artystami.

Wola Woła Państwo Brożka!

Kamila Wolszczak