Co dalej z Kulthurrą!?

Szanowni Państwo,

po 9 latach obecności w polskich szkołach program „Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkole” zmuszony jest zmienić swoją formułę. 

Trudno nam zliczyć ilu uczniów z całej Polski poznało swoje miejsca i ich historie poprzez twórcze projekty lokalne.  Niemal 30 twórców, artystów, animatorów prowadziło warsztaty filmowe, teatralne, sztuki współczesnej. Zamienialiśmy sale lekcyjne w camera obscura, tańczyliśmy na rynkach miasteczek, robiliśmy lib-duby, animowaliśmy legendy, wywieszaliśmy wystawy fotografii na płotach. Wielu aktywnych nauczycieli przyjeżdżało na nasze warsztaty, gdzie poznawali nowe trendy edukacji kulturalnej, pedagogikę teatru, podglądali działy edukacji warszawskich instytucji kultury, uczyli się prowadzić diagnozę lokalną.

Ostatnio przeżywałyśmy dobry, twórczy czas – napisałyśmy kilka publikacji, z których jesteśmy dumne, złożyłyśmy katalog dobrych praktyk, uruchomiliśmy bardzo zaawansowany kurs internetowy z edukacji kulturalnej. Mamy na koncie dobre filmy, wypracowaliśmy wspaniałą sieć praktyków edukacji kulturalnej ze szkół i instytucji, którzy spotkali się w zeszłym roku na naszym największym dotychczasowym wydarzeniu – Art Campie.

W zeszłym roku udało nam się także uruchomić program – córkę „Sztuka w terenie. Rezydencje artystyczne w szkole”, gdzie rozwinęłyśmy koncepcję współpracy szkół i artystów w ramach artystycznych rezydencji. Efekty wszystkich opisanych działań możecie oglądać na naszej nowej stronie internetowej.

W tym roku jednak, pierwszy raz od wielu lat, nasza koncepcja edukacji kulturalnej nie wpisała się w ministerialne założenia.  W związku z tym zmuszone jesteśmy szukać nowych form finansowania lokalnych działań twórczych zgodnie z naszą misją szerokiego dostępu do sztuki i egalitarnym rozumieniem kultury.

Zespół Kultura i Media CEO