Bazarowo. Finał działań w Łęknicy.

BAZAROWO,  FINAŁ DZIAŁAŃ W ŁĘKNICY

W ramach programu współpracowałam z Tomaszem Ciesielskim, który odwiedził Łęknicę trzykrotnie.

Pierwsza wizyta miała charakter rozpoznawczy – Tomek zapoznał się z miejscowością, jej specyfiką i mieszkańcami. Zabrałam go w najważniejsze miejsca w mieście (szkoła, OKSiR, Urząd Miasta, park, bazar...) gdzie rozmawiał z wieloma osobami. Podczas pierwszego spotkania zostały omówiliśmy szczegóły naszych działań. Zdecydowaliśmy, że wyjdziemy ze szkoły i wszystkie nasze działania będziemy realizować w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji oraz w terenie. Grupę warsztatową tworzyli uczniowie V klasy (29 osób).

Druga wizyta Tomka to cztery dni bardzo intensywnej pracy. Uczniowie wykonywali zadania rozwijające świadomość ciała, pomagające w orientacji w przestrzeni, wzmacniające współpracę, wzajemne zaufanie. Poznawali technikę ruchu tańca współczesnego i nawet uczyli się latać… Podczas warsztatów nauczyliśmy się wiele o teatralnym działaniu w przestrzeni i wzajemnym oddziaływaniu na siebie.

Każdy dzień zaczynaliśmy od rozgrzewki, która przygotowywała nasze ciała do wytężonej pracy w ciągu dnia. Musieliśmy wykonywać liczne ćwiczenia w parach, trójkach i grupach. Przygotowywaliśmy się do stworzenia finałowego performansu.

Wszystkie te ćwiczenia pozwoliły na lepsze zgranie się naszej różnorodnej klasy. Powoli budowaliśmy wzajemne zaufanie. Co ważne, działanie w grupie pomogło też w niwelowaniu niewłaściwych zachowań dzieci wynikających z wielokulturowości naszej klasy i odnoszących się do pochodzenia.

Oprócz ćwiczeń i zadań ruchowych odpowiadaliśmy na różne pytania dotyczące Łęknicy:
1. Jakie jest najważniejsze miejsce w Łęknicy i dlaczego?
2. Jakie są miejsca w mieście, których się boicie i dlaczego tak jest?
3.  Jakie miejsca w mieście lubicie i z jakiego powodu?

Uczniowie zadawali również te pytania swoim rodzicom, z którymi prowadzili wywiady. Dzięki temu poznaliśmy odpowiedzi z perspektywy dziecka i dorosłego.Oprócz zajęć ruchowych organizowaliśmy również zajęcia w terenie. Dzieci pokazywały nam najważniejsze dla siebie miejsca w mieście oraz opowiadały ich historie. W każdym zaprezentowanym przez dzieci miejscu (m.in. promenada, fontanna, bazar...) organizowaliśmy zabawy, ćwiczenia i zadania performatywne.

 

Zaczęło być o nas głośno - naisała o nas "Gazeta Regionalna", która jest najpopularniejszą lokalną gazetą sprzedawaną na terenie całego powiatu.

Trzecia i ostatnia wizyta Tomka w Łęknicy trwałą 3 dni i była zakończona finałem na lokalnym, przygranicznym bazarze "Manhattan", który jest najbardziej wielokulturowym miejscem w mieście.

Dzieci przygotowały ulotki, które roznieśliśmy po całym mieście. Poinformowaliśmy wszystkie sklepy, instytucje i lokalnych mieszkańców o planowanym finale. Zrobiliśmy też plakat, który powiesiliśmy na wszystkich słupach i tablicach informacyjnych w mieście. Każdy miał poczucie, że wydarzy się coś niezwykłego.

Ostatniego dnia odwiedziła nas Pola Rożek, która sfilmowała wszystkie nasze działania łącznie z finałem.

FINAŁ! Zaprezentowałyśmy nasz performans w surowej scenerii bazaru. Przed występem przygotowaliśmy całą przestrzeń robiąc korytarze z taśm, rysując kredą znaki, po których widownia szukała nas w labiryncie alejek. Publiczność została wpuszczona dopiero kiedy przedarłam taśmę dając znak, że można wejść, wszyscy wbiegli w wielkim pośpiechu, biegnąc za muzyką na miejsce występu. Poprzez nasz występ chcieliśmy pokazać, że tylko będąc tolerancyjnym i postępując z szacunkiem dla drugiego człowieka możemy stworzyć coś trwałego i mocnego. Jednak wymaga to wielu starań.

Pomimo tego, że dzieci na początku trochę obawiały się reakcji ludzi i tego jak będą na nich patrzeć koleżanki i koledzy z innych klas, okazało się, że odebrano nas bardzo pozytywnie. Zarówno społeczność szkoły jak i sąsiedzi chcieli wiedzieć co robiliśmy podczas naszych spotkań i żałowali, że nie mogli przez cały czas z nami pracować. Uczestnicy i rodzice byli zachwyceni, że brali udział w performansie. Wszyscy liczymy, że to dopiero początek :-) Był to wspaniały i wartościowy czas. Wszyscy bardzo dziękujemy za możliwość bycia w programie "Rezydencje w szkole. Sztuka zaangażowania"!

Całość zakończyliśmy ogniskiem z zabawami plenerowymi z latarkami. Na koniec kupiliśmy zestaw bum bum rurek, które jako prezent trafiały do szkolnej pracowni muzycznej, bo zdecydowaliśmy, że prezenty nie trafią tylko do uczestników projektu, ale do uczniów całej szkoły w Łęknicy.

Julita Jamza-Szik