Ballada o wędrówce

W zeszłorocznej edycji programu rezydencji artystycznych w szkołach „Sztuka  w terenie” artysta audiowizualny Radek Bułtowicz – specjalista od diaporamy, rezydował w Gimnazjum im. J. Górkiewiczowej w Mucharzu, gdzie pracował z grupą uczniów i uczennic pod opieką Roberta Kadeli i Doroty Polan.

Współpraca była bardzo udana i powstały w jej ramach dwie diaporamy – analogowe animacje poklatkowe, gdzie zdjęcia wykonane przez artystę i młodzież ułożone są tak, że przedstawiają historię, dołączone są do nich tekstowe plansze wspomagające narrację, a także sugestywna muzyka. Pierwsza z nich – wykonana przez Radka i jego rodzinę, żonę Magdalenę Szubielską i ich dzieci, opowiadała historię Sikonionki, średniowiecznej czarownicy spalonej na stosie w lasach Jaszczurowej. Artyści odkryli domniemane miejsce kaźni i informację o spaleniu czarownicy u miejscowego kronikarza.

Młodzież pod opieką artystów i nauczycieli, zorganizowała poszukiwania pterodaktyla. Ogłoszenie o zaginięciu potwora zawisło na lokalnej tablicy ogłoszeniowej w ramach primaaprilisowego żartu. Uczniowie szukając ptaszydła odwiedzili wielu mieszkańców swojej miejscowości pokazując ich w miejscu pracy, w szkole, podczas codziennych zajęć - budując w ten sposób obraz społeczności.

Rok później, zachęceni dobrą współpracą artyści wrócili do Mucharza by wraz z Dorotą Polan i Robertem Kadelą i ich młodzieżą, zrealizować kolejny projekt w ramach akcji Instytutu Teatralnego „Lato w teatrze” – „Ballada o wędrówce”.

Dlaczego taki tytuł? Jak piszą organizatorzy – „Jako Stowarzyszenie Teatr Rondo wyjeżdżamy ze Słupska i jedziemy w Beskid Mały. Docieramy do uczniów szkoły położonej w górskiej miejscowości Jaszczurowa. Wędrowanie należy do ich codziennych rytuałów, wpisuje się w ich rytm życia. Podczas warsztatów będziemy pracować nad spektaklem – wędrownym widowiskiem plenerowym, które będzie miało miejsce w kilku punktach/stacjach, rozsianych po Jaszczurowej. Każdy z uczestników warsztatów będzie miał możliwość snucia własnej ballady o wędrówce. Jak kto woli: o powrocie ze szkoły do domu, wyprawy w góry, albo o podróży przez życie; mniej lub bardziej metaforycznej; nasyconej – bądź nie – fantastycznymi, baśniowymi wątkami. Czy wśród teatralnych opowieści pojawią się też wyimki z lokalnych legend (np. o Mysiorowej Dziurze, o wzniesieniu Upalenisku i „czarownicy” Sikonionce/Sikorce)? Tego nie wiemy, ponieważ będziemy pracować bez gotowego scenariusza, a końcowy efekt będzie wynikiem wspólnej pracy instruktorów i uczestników warsztatów. Jedno jest pewne – wykorzystamy pomysły wszystkich dzieci i będziemy angażować je na każdym etapie tworzenia widowiska. Liczymy na kreatywność warsztatowiczów i czujemy, że się nie zawiedziemy!”

 

ZESPÓŁ „BALLADY O WĘDRÓWCE”: Radosław Bułtowicz – warsztaty scenograficzne; Krzysztof Butryn – warsztaty muzyczne; Piotr Deptuła – warsztaty muzyczne; Oleg Dyyak – warsztaty muzyczne; Marta Graban-Butryn – warsztaty muzyczne; Robert Kadela – opieka pedagogiczna; Edyta Sylwia Piekarczyk – warsztaty muzyczne; Dorota Polan – opieka pedagogiczna; Maciej Sierosławski – warsztaty teatralne; Magdalena Szubielska – warsztaty promocyjno-dziennikarskie; koordynacja projektu; Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska – warsztaty teatralne.

Więcej informacji o „Balladzie o wędrówce” znajduje się na stronie Lata w teatrze: http://latowteatrze.pl/projekty,lato_w_teatrze_2017,26,slupskie_towarzys...

Projekt „BALLADA O WĘDRÓWCE”, realizowany jest w Jaszczurowej (gm. Mucharz) od 31.07. do 13.08.2017 r. przez Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr Rondo. Projekt uzyskał dotację w ramach 10. edycji Lata w Teatrze – programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami projektu są: Słupski Ośrodek Kultury, Gmina Mucharz, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Wadowickiej, Zespół Szkół w Jaszczurowej oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie, mają za zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską, nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem. Więcej na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz www.facbook.com/programLatowteatrze

 

LATO W TEATRZE 2017 organizują:

LATO W TEATRZE +

Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie + Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo (Gostycyn), Stowarzyszenie "Węgajty" + Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie (Jonkowo), Stowarzyszenie Działań Twórczych REPUBLIKA WARSZAWA + Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie (Szczebrzeszyn), Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej + Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Koczała (Koczała), Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach + Muzeum Narodowe w Kielcach (Kielce), Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA (Wrocław)

LATO W TEATRZE

Braniewskie Centrum Kultury im. Tadeusza Kopacza (Braniewo), Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z/s w Piotrowicach (Piotrowice), Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim (Jabłonowo Pomorskie), Fundacja "Da Radę" (Nysa), Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Bydgoszcz), Fundacja Performat (Świdnica), Fundacja Szafa Gra (Ornotowice), Fundacja Sztuki „Jaw Dikh” (Bukowina Tatrzańska), Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju "Innowatorium" (Pruszków), Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie z/s w Piotrkowie (Piotrków Drugi), , Gminny Ośrodek Kultury w Górznie (Górzno), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem (Krzywe), Gminny Osrodek Kultury w Lanckoronie (Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Stoszowicach (Srebrna Góra), Grupa Inicjatywna Baranówko (Mosina), Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie (Borne Sulinowo), Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli (Stalowa Wola), Opera Bałtycka w Gdańsku (Gdańsk), Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie (Kraków), Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej Teatr Rondo (Jaszczurowa), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego (Cieszyn/Teremiski), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych TARTAK (Sejny), Stowarzyszenie ON/OFF (Sól), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Nowe Piekuty), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Teatr Krzyk (Maszewo), Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie (Będzin), Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (Gniezno), Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (Gorzów Wielkopolski), Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie (Lublin), Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Kalisz), Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej (Warszawa), Teatr Polski w Poznaniu (Poznań), Teatr Zagłębia (Sosnowiec), Wagon Inicjatyw (Łazy)

https://www.facebook.com/instytutteatralny